top of page
  • Ikona szara Facebook
  • Szary Instagram Ikona

WARZYWA I OWOCE - KOTY

Zaktualizowano: 28 maj 2022



Warzywa i owoce w diecie barf oraz diecie gotowanej kota.



Koty to zwierzęta mięsożerne. Przygotowany posiłek powinien opierać się na mięsie i podrobach. W przeciwieństwie do psów, koty potrafią obyć się w diecie bez warzyw i owoców.
Koty nie mają wystarczającej ilości enzymów, aby trawić białka roślinne. Dlatego też, nie mogą być weganami, gdyż tylko białko zwierzęce pomaga im zachować optymalny stan zdrowia.
Mimo, że koty są bardzo wybredne, niektóre z nich lubią owoce i warzywa.
Czy powinny zostać uwzględnione w kociej diecie?
Postaram się opisać owoce i warzywa, które mogą podjadać nasi koci przyjaciele, tak, aby nie odbiło się to na ich zdrowiu.

OWOCE:


Dla mnie na pierwszym miejscu jest:

Żurawina- zadba o układ moczowy. Posiada właściwości odkażające i jest świetnym lekarstwem na zapalenie pęcherza. W dobrych kocich karmach zawsze znajdziemy żurawinę . Dodatkowo żurawina jest smacznym owocem, dlatego koty powinny po nią chętniej sięgać.

Brzoskwinia- posiada wiele cennych witamin i osobiście znam koty, które bardzo lubią brzoskwinie. Należy pamiętać, że owoc należy dobrze umyć, obrać ze skórki. Nigdy nie podajemy całej brzoskwini z powodu pestki, która jest dla kota trująca.

Banan- źródło potasu. Smaczny i pożywny. Niestety podajemy go rzadko albo w małej ilości ze względu na kaloryczność.

Melon- super nawadnia, szczególnie w okresie upałów i jest również smaczny dla kociego podniebienia. Warto pamiętać i podawać, gdy nasze koty nie piją wystarczającej ilości wody.

Owoce zakazane w diecie kota :
  • Winogron

  • Awokado

  • Cytrusy

  • Rodzynki


Jak pisałam wcześniej, koty to mięsożercy, ale na wolności polując, zjadają całą ofiarę np. ptaka, który żywi się roślinami, owocami i robakami. Dlatego w układzie pokarmowym kota, znajdują się również rośliny.

WARZYWA


Marchew- dla ludzi źródło witaminy A, dla kota niestety nie, gdyż kot nie potrafi jej wyprodukować. Marchewka natomiast posiada walory smakowe, ponieważ jest słodka dlatego też można podawać ją kotu.

Buraki- smaczne i wspomagają układ pokarmowy dzięki dużej ilości błonnika. Pamiętajmy, aby stosować zasadę „co za dużo to nie zdrowo”.

Pietruszka- zdrowe warzywo, można podawać natkę jak i korzeń. Przed podaniem warto pietruszkę rozdrobnić. Na surowo podajemy natkę.

Brokuł-zielone warzywo pomaga w odkłaczaniu kociego brzucha.

Groszek- posiada wiele witamin. Można podawać w formie przysmaków. Ułatwia wypróżnianie. Nie podajemy go w dużych ilości, gdyż może powodować biegunki.

Dynia- smaczna i chętnie wybierana przez koty. Natomiast nie podajemy jej dużo, ponieważ zawarty w niej błonnik pokarmowy zaliczany do grup węglowodanów złożonych, które nie ulegają strawieniu w organizmie kota.

Zakazane warzywa:
  • Surowe ziemniaki

  • Kukurydza

  • Czosnek

  • Cebula

  • Szpinak

  • Rabarbar


Czy wiecie, że koty lubią oliwki?

Substancja, którą wydzielają oliwki przypomina kotom kocie feromony.


W układaniu diety, nie zapominajmy iż w kociej diecie najważniejsze jest mięso. Nie próbujmy kota przestawić na dietę wegańską, gdyż w żaden sposób pozytywny nie wpłynie na zdrowie kota, a wręcz przeciwnie, zaszkodzi.
Kot to nie królik. Tak natura stworzyła nasze mruczki, że ich głównym białkiem w diecie jest białko zwierzęce.



164 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page