top of page
Katarzyna Banaś

PASOŻYTY WEWNĘTRZNE I ZEWNĘTRZNE U PSÓW I KOTÓW

Zaktualizowano: 25 lis 2023



Dlaczego tak ważne jest badanie kału u naszych pupili?




W gabinecie weterynaryjnym, w którym pracuję, często spotykam się z opiekunami psów, którzy proszą o sprzedanie tabletki na odrobaczenie psa. Większość z nich stara się robić to regularnie, co 3 do 6 miesięcy - kupują tabletkę, myśląc, że pies zostaje regularnie odrobaczony.
Niestety. Tutaj jesteśmy w błędzie.
Nie każda tabletka działa na wszystkie pasożyty. Pamiętajmy o tym, spectrum działania tabletki jest ograniczony. Nigdy nie dowiesz się, jakie pasożyty ma Twój pies, nie badając kału. A jak ich nie ma?, to po co jest truć psa, bezpodstawnie szkodząc a nie pomagając. Zwróćmy uwagę iż tabletki na pasożyty to nie są dropsy, które możemy ot tak podawać psu.

PASOŻYTY PODZIAŁ:


Pasożyty wewnętrzne u psa to najczęściej występujące:
- Glisty – Toxocara canis
- Tęgoryjce
- Nicienie płucne
- Włosogłówka
- Tasiemce
- Tasiemiec bąblowcowy

Wymienione pasożyty jesteśmy w stanie wytępić tabletką dostępną w lecznicach weterynaryjnych zgodnie z opisem w ulotce.

A skąd mamy wiedzieć, który pasożyt bytuje w organizmie psa?
A jeżeli ich nie ma, po co truć naszego pupila?
A jak psiak ma pierwotniaki? Czy „tradycyjna tabletka od lekarza weterynarii” pomoże je zwalczyć?

Niestety.

Dlatego tak ważne jest badanie kału.
Kał zbieramy przez minimum 3 dni, przechowując go w lodówce.
Dlaczego 3 dni?
Nie zawsze w jednej zebranej próbce jesteśmy w stanie zlokalizować pasożyta. Dlatego tak ważne jest, aby kał zbierać przez kilka dni.

W przypadku, gdy kał ma brzydki zapach, konsystencja kału zostawia wiele do życzenia, a wynik z laboratorium brzmi: „W badanym kale nie stwierdzono form dyspresyjnych pasożytów”, zebrać kał ponownie i poprosić w gabinecie weterynaryjnym pracownika o zbadanie kału ponownie z dużą dokładnością oceny mikroskopowej.

Jeżeli otrzymany wynik jest pozytywny, warto zastosować leki odrobaczające, konkretne na danego pasożyta lub pierwotniaka.


W przypadku kotów, sytuacja badanego kału jest podobna. Koty są bardzo często nosicielem pierwotniaka Giardia lamblia i kokcydia. Dostępne leki przeciwpasożytnicze nie wybijają Giardi Lambli i kokcydii.
Leczenie tych pierwotniaków jest inne i niestety długotrwałe.
U kotów przewlekłe biegunki nie zawsze świadczą o błędnym karmieniu, a bardzo często właśnie o tych pierwotniakach występujących u naszych kocich pupili.

Błędem też jest stwierdzenie opiekuna kota, że zakupił zwierzę w renomowanej hodowli i na pewno ich kot nie ma pasożytów.
Ta sama sytuacja powtarza się gdy adoptujemy kota ze Schroniska dla zwierząt, gdzie zapewniają nas, że profilaktyka jest wdrożona zgodnie z kalendarzem profilaktyki stosowanej u małych kociąt.


Pamiętajmy

Psy i koty zakupione z hodowli, lub adoptowane ze schroniska BARDZO CZĘSTO MAJĄ KOKCYDIA I GIARDIĘ!!!


PODSUMOWANIE:

Jeżeli zauważycie przewlekłe biegunki u waszych pupili, nie obwiniajcie siebie że wasz pupil jest źle karmiony, pewnie przez zmianę karmy, środowisko, stres. Zacznijcie waszą przyjaźń od ZBADANIA KAŁU.
73 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Commenti


bottom of page