W swojej pracy zajmuję się nie tylko układaniem diety dla naszych pupili, ale również pracuję z psami zawodowo.
Ukończyłam różne kursy, szkolenia między innymi jako psi psycholog, ale największe doświadczenie nabyłam pracując w schronisku dla zwierząt, jako pielęgniarz i kierowca interwencyjny.
Tam poznałam zachowania psów. Każdy pies jak człowiek jest inny. Nie ma takiego samego psa. Pracując z nimi, obserwując ich zachowanie potrafiłam rozpoznawać różne problemy behawioralne. Zaburzenia lękowe, fobie, strach.
W dzisiejszych czasach wiedza na ten temat jest coraz większa. Opiekunowie są bardziej świadomi tego jak zapewnić psu odpowiednią harmonię duszy i ciała. Psy jak ludzie, chorują na różne zaburzenia psychiczne i tak jak my powinny być pod opieką lekarza i psychiatry.
W przypadku naszych pupili taką rolę pełni behawiorysta.
Nasza praca nie jest łatwa, ponieważ wasz podopieczny nie powie nam co mu dolega i czego się boi. To my jesteśmy po to, aby ich dobrze zdiagnozować, aby dobrać odpowiednią terapię, a czasem nawet leki psychotropowe.
Od 25 lat jestem członkiem Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Moja praca to pomoc zwierzętom bezdomnym. Na co dzień spotykam się z różnymi psami. Przez ty wszystkie lata zrozumiałam skąd się bierze bezdomność. Dlaczego w schroniskach jest tyle psów i kotów? Większość z nich miała kiedyś dom. Dlaczego trafiły do schroniska?
Powodów jest dużo. Z mojej obserwacji wynika, że problemy wychowawcze są największą zmorą w dzisiejszych czasach.
Psy niszczą nasze mienie, nie rzadko życie rodzinne, są agresywne i nieposłuszne. Nie słuchają naszych komend, są uparte i zawzięte w swoim działaniu. Jedni podejmą walkę o zmianę zachowania psa, a inni oddadzą do schroniska, porzucą.
Czy tak trudno wychować psa??
Z psem jest trochę jak z dzieckiem, trzeba kochać, ale również wychowywać. Nakazywać i nagradzać. Wskazywać drogę, którą psy powinny podążać.
Zastanówmy się przez chwilę... Czy pozwoliłbyś swojemu wejść dziecku na „głowę”? Czy dziecko może robić wszystko, co chce? Pozwolisz się uderzyć?
Odpowiesz NIE.
A dlaczego pozwalasz na to wszystko swojemu psu?
... Bo, go kocham, ...bo jest taki biedny, bo po przejściach…bo krótko żyje
Czy aby na pewno powinniśmy tak reagować? NIE.
Pies jest najlepszym przyjacielem człowieka, podąża za nami setki lat. Pochodzący od wilka nasz pupil lubi spokój, harmonię, cele, które się wyznacza i granicę. My jesteśmy ich przewodnikiem stada. To my wskazujemy drogę, którą mają podążać. Jak przywódca wilków. To on podejmuje najważniejsze decyzje, to on wskazuje drogę, którą pozostałe wilki podążają, to on decyduje o wszystkim. Nie stosując się do zasad i reguł, które panują w stadzie, wilk zostanie zabity albo przegnany ze stada.
Człowiek dla psa powinien być jak ten wilk.
Kochać trzeba mądrze.
Zapraszam do kolejnego artykułu „Jak mądrze wychować psa”.
Katarzyna od zawsze miała dryg do zwierząt, Polecam 🙂
Mądre słowa...🥰🥰🥰